Proste znaczy dobre

Proste życie według prostych reguł jest jasne, bezpieczne, spokojne i wygodne.

Czym jest prostota i jak ją rozumiem?
Prostota to przeciwieństwo kombinowania, komplikowania i gmatwania. To szukanie najprostszych dróg i rozwiązań. To życie zgodne z wewnętrznym głosem. To proste, szczere relacje z ludźmi.

Uwolnij się

Wsłuchaj się w siebie. Co jest dla Ciebie ważne? Kto jest Ci bliski? Jeśli odpowiedzi nie są oczywiste i nie przychodzą od razu, spróbuj przeciwnej metody. Co jest dla Ciebie mało istotne? Na kim nie zależy Ci wcale albo prawie wcale? Jak już uda Ci się wyeliminować to, co nie ważne, zostanie to, co istotne. I tych wartości i ludzi się trzymaj.

Nie prowadź gier i podchodów – rozmawiaj szczerze z ludźmi, na których Ci zależy. Odrzuć maski. Chcesz komuś powiedzieć, że jest dla Ciebie ważny? Powiedz! Okaż to! Tak po PROSTU.

Coś Ci się nie podoba? Coś Cię zraniło? O tym też trzeba rozmawiać. Nie zmuszaj innych, żeby domyślali się dlaczego dzisiaj jesteś naburmuszona. Masz prawo do smutku i złości, ale powiedz najbliższym, jakie są tego powody. Jeśli Twój mąż/ chłopak/ znajomy/ przyjaciel coś przeskrobał – powiedz mu, dlaczego to Cię dotknęło. Wprost. Bez gierek. Jeśli mu na Tobie zależy, mogę się założyć, że w przyszłości nie popełni tego błędu. Albo będzie się starał :)

Mów prosto

Na początku prosta komunikacja może nie być taka prosta. Szczególnie w trudnych momentach emocje biorą górę. Weź kilka głębokich oddechów, daj sobie chwilę na ochłonięcie i dopiero wtedy zacznij rozmowę. Bez obrażania drugiej osoby, bez poniżania. Skup się na problemie, na własnych odczuciach dotyczących zaistniałej sytuacji. Razem wypracujcie rozwiązanie. Oczyśćcie atmosferę. Chwyćcie się za ręce i idźcie razem dalej.

Ogranicz obowiązki

Nie komplikuj sobie życia nadmiarem obowiązków i zajęć. Naprawdę musisz co drugi dzień wycierać kurze w całym mieszkaniu, co dwa tygodnie myć okna, a co miesiąc robić generalne porządki? Nie musisz być perfekcyjna. Dobrze by było za to, żebyś była szczęśliwa. Znajdź czas dla siebie i dla swoich pasji. Poleniuchuj czasem. Napij się swojej ulubionej kawy. Zatrzymaj się na chwilę.

Szukaj rozwiązań, które ułatwią Ci życie

Wszystko, co tylko możesz kupuj przez internet – zazwyczaj jest taniej i nie musisz tracić czasu na dojazd do sklepu. I jeszcze jedna zaleta zakupów online: jeśli kupujesz coś dużego (ciężkiego), dostarczą Ci to do domu, a to znaczy, że nie musisz dźwigać.

Podziel się obowiązkami domowymi z innymi domownikami – nie przypisuj całej „czarnej” roboty sobie. Oni też umieją (albo są w stanie się nauczyć) załadować pranie, zmyć naczynia czy przetrzeć stół po obiedzie.

Rachunki płać przelewami internetowymi – naprawdę chciałaś iść z tym na pocztę albo do banku?

Jestem pewna, że masz już swoje patenty na upraszczanie sobie życia i ciągle odkrywasz nowe.

Pamiętaj: proste = dobre.

Tagi: , , ,
Napisano w Życie

Dodaj komentarz