Nie bój się siebie

„To nie wypada”, „tak nie powinno się myśleć”, „to nieładnie”. Zastanawiałaś się kiedyś, kto i na jakiej podstawie decyduje o tym, czy coś „wypada”? Zwyczaje, społeczeństwo, rodzice – możesz odpowiedzieć. I masz rację. Ale jak to się dzieje, że w różnych krajach, w różnych czasach obowiązują inne standardy, inne normy tego, co dobre i tego co wypada? Ano właśnie – pojęcie tego, co wypada jest bardzo zmienne i różne w różnych społeczeństwach. Jaki z tego wniosek? Nie przejmuj się tak bardzo normami. One i tak się zmienią.

Słuchaj

Skup się za to na sobie. Na swoich prawdziwych odczuciach i emocjach.

Czujesz zazdrość, kiedy Twojej koleżance powodzi się w pracy? Nie odrzucaj tej emocji – zaakceptuj ją w sobie. Nie oceniaj. To nie jest kwestia „wypada” – „nie wypada”, to jest emocja, która się w Tobie rodzi i już. To jest Twoja emocja. To jesteś Ty.

Słuchanie vs. uleganie

Nie myl wsłuchiwania się w emocje z uleganiem im. Nie bij swojego dziecka, kiedy Cię zdenerwuje, nie wyzywaj każdego kierowcy, który wymusi na Tobie pierwszeństwo. Nie ulegaj, ale słuchaj. Świadomość i wiedza o sobie sa bezcenne. Jest podstawą spełnionego, szczęśliwego życia.

Tylko jeśli wyrzucisz z własnej głowy to wszechobecne „nie wypada”, dotrzesz do prawdziwej SIEBIE. Zrozumiesz swoje potrzeby, swoje lęki i swoje mocne strony.

Czasami przyjęcie prawdy o sobie nie jest proste. Szczególnie, jeśli są to nasze wady albo słabości. Zaryzykuj. Nie odrzucaj złych emocji – masz prawo być smutna, rozdrażniona, zmęczona. Jednocześnie spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie – co je wywołało? Jesteś zła widząc stertę brudnych naczyń w zlewie? Czy to na pewno tylko naczynia Cię zdenerwowały? Może problem leży gdzieś głębiej – np. w nierównym podziale obowiązków z Twoim partnerem?

Dochodząc do przyczyny problemu łatwiej znajdziesz rozwiązanie. Rozwiązując kolejne przyczyny złych emocji w Twoim życiu, będziesz po prostu szczęśliwsza :)

Tagi: , , ,
Napisano w Życie

Dodaj komentarz