Zadbaj o kolana

Wstęp będzie krótki – jeśli chcesz jak najdłużej chodzić, biegać i skakać, zwróć uwagę na stan swoich kolan i zrób wszystko, żeby im nie szkodzić.

Od czego zacząć dbanie o kolana?

Ruch to podstawa

Siedzący tryb życia jest dla kolan zabójczy. Jeśli kolano długo się nie rusza, nie otrzymuje substancji odżywczych, nie jest „smarowane”, co wpływa negatywnie na chrząstkę i sam staw. Rozwiązanie? Ruch. Jak najwięcej spaceruj, zacznij jeździć na rowerze, biegaj. Nakarm swoje kolana.

Siedząca praca

Jeśli dużo siedzisz:

  • staraj się kolana trzymać w pozycji jak najbliższej wyprostowaniu (nie podkurczaj ich, nie zakładaj nogi na nogę),
  • co jakiś czas zginaj i prostuj kolana (daj im chociaż tyle ruchu).

Dobre buty

Zwracaj uwagę na podeszwę w butach „codziennych”, a już szczególnie w butach treningowych. Zainwestuj w dobre buty z dobrą amortyzacją. Szczególnie jeśli biegasz albo ćwiczysz na zajęciach fitness.

Wzmacniaj nogi

Im mocniejsze mięśnie nóg, szczególnie te w okolicy kolana (mięśnie ud, łydki), tym kolano jest bardziej stabilne i bardziej chronione.

Ćwicz prawidłowo

Słuchaj prowadzących zajęcia. Technika jest bardzo ważna. Kolana narażone są na nadmierne obciążenie szczególnie przy wszelkiego rodzaju przysiadach i wykrokach. Pamiętaj, żeby w tych ćwiczeniach kolano znajdowało się bezpośrednio nad kostką stopy. Nie przenoś kolan do przodu, przez całe ćwiczenie musisz widzieć palce stóp.

Rozciągaj się

Rozciąganie generalnie jest ważne (więcej w artykule [link id=”26″ text=”Rozciągaj się na zdrowie”]). Dotyczy to także kolan. Nierozciągnięte, przykurczone mięśnie ograniczają zakres ruchu kolan i uniemożliwiają ich prawidłową pracę.

Prawidłowa waga ciała

Im więcej ważysz, tym więcej mają do udźwignięcia Twoje kolana. Zrób im przysługę… i trzymaj linię ;)

Suplementy

W razie potrzeby i zalecenia lekarza, można kolana raz na jakiś czas wspomóc suplementami, które odżywią Twoje kolana i spowolnią procesy ich zużywania. Nie będę tu podawać konkretnych firm ani marek suplementów (bo też nie jestem w tej dziedzinie ekspertem) – poradź się swojego lekarza czy i które suplementy albo leki są w Twoim przypadku wskazane.

Do dzieła!

Tagi: , ,
Napisano w Zdrowie

Dodaj komentarz